Step 14

Вічність у хаті: український Богом освячений звичай


1.     Радіти і плакати разом: український стиль життя, як найкращий дар Богові для освячення; радість, яка перемагає смуток і дає втіху серед земних негараздів; «світло світить в темряві і темрява його не огорнула» - святкуємо події християнського життя; весела духовність української молоді; повнота життя: разом працюємо, разом молимося, разом святкуємо, разом бавимося.




«Ти, Господи, з’єднав різні народи у визнаванні святого Імені Твого. Благаємо Тебе за з’єднання всіх християн і, зокрема, за християнські народи Сходу. Просимо Тебе, розпали в нас усіх бажання єдності, щоб ми разом творили одне стадо під проводом одного пастиря. Вчини, Господи, щоб вони перейнялись наукою своїх святих учителів, які є також і нашими отцями у вірі. Бережи їх від зла, яке може їх від нас відлучити. Дух згоди й любові, що є знаком Твого перебування між вірними, нехай прискорить той день, коли наші бажання зіллються з їхніми, щоб таким чином кожний народ усякої мови пізнав і прославив Господа нашого Ісуса Христа, Твого Сина. Амінь


Розпорядок зустрічі:

- Збір
- Привітання та початкова молитва
- Вступне слово
- пояснення для праці в групах
- Праця в групах
- «Вільний мікрофон»
- Підсумок
- д/з
- молитва
- чай і щось смачненьке

Початкова молитва:  молитва розпочинається знаком хреста, молитвою «Царю небесний» та читанням Святого Письма: -
Псалом 46
1 хору. Сипів Кораха.Псалом.2 Усі народи, заплещіте в долоні; радісним голосом ликуйте для Господа 3 Бо Господь - Всевишній, страшний, великий цар він на всю землю 4 Він підбиває людей нам, і народи нам під ноги 5 Він вибирає нам спадщину нашу, славу Якова, улюбленого свого 6 Вознісся Бог під оклики веселі, Господь - під голос сурми 7 Співайте Господеві псалми, співайте; співайт нашому цареві, співайте 8 Бо цар усієї землі - Бог, співайте якнайкраще 9 Бог над народами царює, Бог сидить на своїм святім престолі 10 Зібралися князі народів з народом Бога Авраама, бо Богові належать земні захисники. Він вознісся велично.


- Вступне слово
Українські народні звичаї і традиції 
      Наш народ має багату культуру, величезний скарб якої складається з цінностей, надбаних багатьма поколіннями. З прадавніх часів до нас ідуть життєва мудрість та настанови щодо способу життя. Вони закладені в українських звичаях, обрядах, фольклорі, адже в них - світовідчуття та світосприймання нашого народу. У них пояснюються та обґрунтовуються взаємини між людьми, цінність духовної культури окремої людини і народу взагалі. 
      Дуже тісно народна творчість пов'язана із звичаями, що являють собою закони, якими українці керувались щоденно. 
      Як і рідна мова, звичаї об'єднують людей в один народ. Того, хто забуває звичаї, карають Бог і люди, а, за українським повір'ям, у батьків, що не дотримуються звичаїв, народжуються діти, які стають вовкулаками. 
      Дохристиянські звичаї гармонійно переплелися з релігійними, утворивши обряди, які ми маємо на сьогодні: колись Різдво припадало на свято зимового повороту сонця, вісника врожаю та щастя, про що й співається у колядках. У них переплелися мотиви хліборобські, військові, казково-фантастичні, весільні та біблійно-релігійні. 
      Обряди охоплюють все життя людини від народження до смерті (пологи, запросини баби-повитухи, відвідини новонародженого та породіллі, хрестини, дівування, заручини, весілля, поховання); всі сфери людської діяльності та сільського господарства (заклик весни, веснянки, перша борозна, зажинки, жнива, обжинки, Спас). 
      Сімейне життя традиційно супроводжувалось різноманітними обрядами та ритуалами, які в образно-символічній формі визначали певні етапи життя та розвитку, а весілля являло собою справжню народну драму, до якої включались ігрові дії, танці, співи, музика. Народження дитини завжди було визначною подією в житті родини, адже за народним уявленням "хата з дітьми - базар, а без них цвинтар". Вагітну жінку не можна було лаяти та ображати. їй слід було якомога довше приховувати вагітність, щоб ніхто не знав і не врік, щоб не тяжко було родити. Аби дитина була здоровою, до першої купелі лили свячену воду. Дівчаткам додавали меду, молока та квітів, щоб були гарними, а хлопчикам - дев'ясилу, щоб росли здоровими та дужими. 
      Новонароджену, а особливо хвору чи кволу дитину, треба було якнайшвидше охрестити. У церковному обряді хрещення на перший план виступають хрещені батьки, ролі яких надавали особливого значення. Вони шанувалися як близькі родичі і були для хрещеника другими батьками, бо мали за обов'язок опікуватися дитиною, брати участь у її вихованні, допомагати у скрутну хвилину. Хресні мали бути хрещеними та перебувати у церковному шлюбі. 
      Після хрещення до хати сходились родичі та сусіди. Не можна було приходити з порожніми руками. 
      Говорячи про сімейні звичаї українців, слід згадати про приймац-тво, яке було традиційним явищем сімейних відносин та полягало у переході чоловіка до батьків дружини, якщо в цьому була необхідність. За приймаків також вважались посиновлені сироти. 
      Досить довго на Україні побутував звичай побратимства (посе-стринства) - духовного споріднення та взаємодопомоги. Цей звичай сягає корінням чи не скіфських часів. Зазвичай браталися у присутності односельців. Побратимами найчастіше були люди одинокі. Цей обряд забезпечував допомогу в скрутну годину і прирівнював побратимів до кровних родичів. 
      Багатющий скарб звичаїв нашого народу ми отримали в спадок і мусимо зберегти його та, нічого не втративши, передати нашим дітям, щоб не перервався зв'язок поколінь, щоб зберегти генетичну пам'ять нашого народу. 
Пояснення для праці в груп
-         Як ви розумієте, що таке звичаї?
-         Особливі звичаї в вашійсім’ї.
-         Чи є у вашій сім’ї свята які об’єднують.
-         На вашу думку, чи справді св’ята так потрібні українцям?

Вільний мікрофон – презентація праці кожної з груп
(можна використовувати різний спосіб презентації; ватман, малюнок, театральна постановка і т.п.)

Пояснення теми (цей матеріал для того хто проводить зустріч)

Так як наближається свято Миколая пропонуємо подивитись про Нього ролик .      http://kyrios.org.ua/movies/documentary-movies/9844-mikolaj-chudotvorets-film-online.html

- Д/з

Підготувати подарунок до Миколая та подарувати його своєму ближньому.

-
Молитва

Ти, Господи, з’єднав різні народи у визнаванні святого Імені Твого. Благаємо Тебе за з’єднання всіх християн і, зокрема, за християнські народи Сходу. Просимо Тебе, розпали в нас усіх бажання єдності, щоб ми разом творили одне стадо під проводом одного пастиря. Вчини, Господи, щоб вони перейнялись наукою своїх святих учителів, які є також і нашими отцями у вірі. Бережи їх від зла, яке може їх від нас відлучити. Дух згоди й любові, що є знаком Твого перебування між вірними, нехай прискорить той день, коли наші бажання зіллються з їхніми, щоб таким чином кожний народ усякої мови пізнав і прославив Господа нашого Ісуса Христа, Твого Сина. Амінь.

- Чай і щось смачненьке))

Немає коментарів:

Дописати коментар