Про проект СДМ


Вступне пояснення до програми


Наприкінці липня 2016 року Католицька Церква чергового разу збере молодь з усього світу для спілкування, молитви і зустрічі з Вселенським Архієреєм. Цього разу Світовий День Молоді відбудеться недалеко від кордонів нашої країни – у польському місті Краків. Вже тепер польське священство і польська католицька молодь розпочали інтенсивне приготування до цієї події, приймаючи до уваги все розмаїття аспектів, що вимагають приготовлення.
Нема сумніву у тому, що українська молодь повинна бути присутньою у цій урочистій планетарній події. І не тільки присутній у якості цікавих до надзвичайних подій туристів, але прийняти участь в повноті свідомості того, що відбувається, заради чого покликані до участі, що несемо з собою в дар світовій спільноті ровесників.

Варто зазначити, що у 2016 році українська мова буде одною з офіційних мов СДМ. Це означає, що світова спільнота по особливому очікує прибуття на СДМ саме української молоді і надає її присутності особливого значення.

Для того, щоби це відбулося належно необхідно, щоби про участь в СДМ 2016 українська молодь була повноцінно поінформована саме через Українську греко-католицьку Церкву і пройшла шлях доброго приготування до світової зустрічі. Для нашої Церкви ця подія є нагодою, щоби оживити молодіжне спілкування на наших парохіях через надання молодіжним групам змістовної праці заради осягнення заохочуючої перспективи. Підготовча праця дає нагоду для того, щоби наша молодь ще раз осягла самоусвідомлення перед обличчям інтеграції в світову спільноту, зрозуміла свої особливості і той духовний скарб, який довірений їй від Бога в національній спадщині і духовних здобутках всіх генерацій попередників. Коротко кажучи, це є нагодою, щоби наша молодь усвідомила свої особливості і сприйняла їх, як дорогоцінний дар, який вона вносить в загальну скарбницю світової спільноти.
Пропонуємо програму, як є свого роду мандрівкою до СДМ 2016. В основу цієї програми ми заложили необхідність поновного усвідомлення українською молоддю трьох складових: духовність, культура, спілкування. В перспективі інтеграції у світову молодіжну спільноту українська молодь повинна віднайти відповіді на питання: що таке українська духовність? Що таке українська культура? Що таке спілкування в українському дусі? Наскільки все це є притаманним кожному молодому українцю? Чи зможу я принести в дар світовій спільноті свою специфічну духовність, культуру і спосіб спілкування?

Коли ми говоримо про духовність, то перед усім маємо на увазі специфіку християнського вибору українського народу, його вплив на нашу історію і перспективи існування, його віддзеркалення в нашому щоденному життю. Маємо нагоду оживити в молодіжній релігійній свідомості поняття приналежності до Київської Церкви, яка займає належне і відповідне історичне місце серед Церков від Володимирових та Ярославових часів.

Коли ми говоримо про українську культуру, ми говоримо про стилістичну форму втілення нашої духовності. Надзвичайно важливим є відірвати молодь від ганебних стереотипів, які повстали у наслідок колоніальної контуженості і під’яремного приниженого існування: українська культура – це намисто, вишиванка, шаровари, оселедець, сало, оковита. Мусимо реанімувати в свідомості молоді велич української культури від старокнязівських часів: Софія Київська, Святомихайлівський собор, Лавра, церкви чернігова, Унівський, Крехівський монастири, Манявський скит; велич київського, галицького і волинського літописів, кирилична писемність, ярославів всеєвропейський вплив, фрески і ікони, законодавчі акти Володимира Мономаха, література і поезія, народні пісні і звичаї, тощо. Мусимо відродити в молоді жагу оживлення саме тої частини духовної культури нації, яка пішла у забуття і тому не є відомою світовій спільноті.

Коли ми говоримо про особливості українського спілкування, то маємо на увазі українську відкритість, гостинність, щирість, вишукану чемність і водночас натуральність, оптимізм і відчуття гумору, відчуття власної гідності, яка черпає свою силу з ушанування права приватності, доброзичливість відносно іншого звичаю, ненав’язливість та відсутність бажання встановлювати силоміць свій закон.

Програма містить переходи від однієї тематики, яку ми позначаємо, як актуально важливу для сучасної молоді України, до іншої. Кожна тематика вміщає в собі декілька кроків – від одного до трьох. Кожний крок в звичайному варіанті повинен відбуватися у формі зустрічі молодіжної групи – чи то парохіяльної, чи волонтерської групи або молодіжної організації. Зустріч повинна носити поза літургічний характер, хоча і містить в собі моменти спільного слухання слова Божого і молитви. Родинна атмосфера повинна бути пануючою особливістю всіх зустрічей. Деякі з них рекомендовано проводити у формі днів віднови, на вподобі коротких ре колекцій, або виїздних сесій, малих прощ, тощо. Просимо зрозуміти, що то не є вимогою, але тільки рекомендацією, і кожний, хто організовує зустрічі або є відповідальним за них має право на їх модифікацію і пристосування для місцевих потреб і обставин. Те саме відноситься і до текстів методичних розробок, які будуть запропоновані. Важливим є, щоби вся молодіжні групи, які піднімуть працю по приготуванню участі в СДМ мали спільні орієнтири і були поєднані в тематиці роздумів і пошуків, щоби у подальшому вони могли вільно і радісно ділитися здобутками.

Особливими моментами всеукраїнського молодіжного спілкування в рамах здійснення програми є участь молодіжних активістів у зїзді-фестивалі Вітер На-Дії і тематичних групах традиційних прощ, оскільки планується, що в тракті їх здійснення будуть відбуватися молодіжні конференції задля узгодження тематик, маршрутів і ділення здобутими змістами.
Так само слід усвідомлювати, що праця, яку розпочинаємо, буде здійснюватись в перспективі значно більшей, чим тільки само приготування до СДМ 2016, але задля оживлення молодіжного життя в усіх парохіях УГКЦ загалом і створення дієздатного молодіжного апостолату в Україні. Тому після того, як відбудеться СДМ 2016 маємо обґрунтовану надію на те, що ця праця продовжиться.





Немає коментарів:

Дописати коментар